im. Johanna Wolfganga von Goethe
NASZ PATRON
O SZKOLE
Johann Wolfgang von Goethe
(ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem,                          zm. 22 marca 1832 w Weimarze)

Johann Wolfgang von Goethe urodził się w 1749 roku. Jest uznawany powszechnie za najwybitniejszego niemieckiego poetę i dramaturga. Urodził się we Frankfurcie nad Menem.

Swoje wykształcenie zawdzięczał ojcu, który bardzo wcześnie przystąpił do nauczania jedynaka. Od szóstego roku życia nad nauką chłopca czuwali również prywatni nauczyciele. Dzięki temu Goethe otrzymał wszechstronne wykształcenie – znał doskonale język francuski, angielski, włoski, uczył się greckiego i hebrajskiego, religii, geografii, matematyki i nauk przyrodniczych. Wykazywał talent do rysunków, grał n fortepianie, brał lekcje tańca i jazdy konnej.

Dzięki staraniom ojca opanował podręczniki ówczesnego prawa. Interesował się również eksperymentami przyrodniczymi. Od najmłodszych lat pisał samodzielne utwory. Pierwszym jego zachowanym dziełem jest wiersz, zadedykowany dziadkowi z roku 1757 r. Jako trzydziestolatek wręczył ojcu zbiór własnych wierszy religijnych.

Po dziesięcioletnim pobycie w Weimarze znajomi pisarza z trudem rozpoznali w samotnym i dziwacznie zachowującym się mężczyźnie dawnego przyjaciela… Goethe podjął walkę z własną niemocą twórczą, gnębiony myślą, że od dawna nie odniósł żadnego sukcesu literackiego. Poeta doszedł do wniosku, że musi opuścić dwór i poprosił księcia o urlop.

Rankiem 3 września 1786 r. Goethe potajemnie opuszcza Karlowe Wary, gdzie przebywał z księciem Karolem Augustem i wyruszył do Włoch. Podróż miała przywrócić mu siły twórcze. Poświęcił wiele czasu pracy literackiej i uspokoił się wewnętrznie.

W Tarnowskich Górach Goethe interesował się pierwszą na kontynencie, sprowadzoną z Anglii szef dwoma laty, maszyną parową służącą do odwadniania wyrobisk górniczych w kopalni Fryderyk (niem. Friedrichsgrube), a to ze względu na problemy z odwodnieniem nadzorowanej przez niego kopalni srebra w Ilmenau.

W Krakowie przebywał kilka dni. Goethe zwiedził kopalnię soli w Wieliczce, w Krakowie obejrzał kolekcję minerałów n Uniwersytecie Jagiellońskim.

W związku z pobytem Goethego, na ścianie kamienicy Józefa Bartscha (róg Rynku Głównego i Sławkowskiej) wmurowano tablicę pamiątkową.

W 1794 r. dochodzi do bardzo ważnego spotkania literackiego – znajomym Goethego staje się Friedrich Schiller. Początki ich przyjaźni nie były oczywiste, bo Schiller mógł dla znanego poety stanowić konkurencję: był dziesięć lat młodszy i dopiero wschodził na firmamencie literackich gwiazd. Pomogła im przyszła żona Schillera, która zaplanowała spotkanie. Później pracowali już wspólnie w gazecie, którą stworzył Friedrich i wzajemnie się wspierali. Ich znajomość została zakończona przez śmierć Schillera w 1805 r.

Goethe umiera w Weimarze, w całkowitym osamotnieniu, po zgonie żony i jedynego syna. Już wcześniej chorował, a życie odebrało mu ponowne zapalenia płuc. Jego ciało złożono obok trumny Schillera w grobowcu książęcym w Weimarze. Ostatnimi wypowiedzianymi słowami przed śmiercią były: „Mehr Licht” („Więcej światła”).
ORGANIZACJA ROKU
BIP
ODWIEDZINY
NADZÓR
 PEDAGOGICZNY
 

Johann Wolfgang von Goethe jest patronem naszej szkoły od 15 kwietnia 2015 r.

LINKI